Zobacz

Zamknij

Jak zaaranżować małą garderobę?

Zazwyczaj przyjmuje się, że minimalny wymiar garderoby to około 3-4 mkw. Jednak przy jej planowaniu ważny jest nie tylko sam metraż, ale i kształt pomieszczenia. Musi być ono na tyle szerokie, aby możliwe było swobodne korzystanie z półek, szuflad czy wieszaków.

Garderoby — pierwszy krok to dobre planowanie

Najlepiej siąść do wstępnego planowania z kalkulatorem w ręku. Dlaczego z kalkulatorem? Konieczne jest sprawdzenie jakie wymiary mogą mieć meble do naszej garderoby. Wyobraźni może pomóc zaznaczanie obrysu mebli na podłodze. Tu najlepiej sprawdzi się taśma malarska.

Wieszaki w garderobie

Weź pod uwagę, że wieszaki (dla dorosłych) mają szerokość około 40 cm. Nie mogą wisieć dokładnie na styk ze ścianą. Dlatego na miejsce, gdzie mają się znaleźć, musimy zarezerwować około 50-60 cm od ściany. Nie bez powodu jest to z resztą głębokość przeciętnej szafy. Istnieją co prawda rozwiązania, dzięki którym możemy powiesić ubrania frontem do nas, a co za tym idzie zbudować płytszą zabudowę. Jednak takie drążki na ubrania też potrzebują przestrzeni, by je wysunąć.

Jaka szerokość garderoby?

Zatem planujemy garderobę wokół założenia, że zabudowa ma około 50-60 cm i potrzebujemy odrobiny przestrzeni, by się w niej poruszać. Najlepiej, gdyby odległość od zabudowy do ściany (lub drugiej zabudowy) wynosiła około metra lub nawet trochę więcej. Jednak w małych przestrzeniach możemy się odrobinkę poświęcić i zdecydować się na 80 cm. Zatem minimalna szerokość garderoby to mniej więcej 130-150 cm.

A co z kolorem garderoby?

Wiele poradników przekonuje, że tylko jasne kolory nadają się do tak małego pomieszczenia, jakim jest garderoba. Nic bardziej mylnego. Przy dobrym, mocnym oświetleniu nawet ciemne drewno orzecha lub industrialne elementy z czarnego metalu spiszą się na medal.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.